tehlikeli oyunlar / I. gecekondu


hikmet: demek sen de bu işkenceye katılıyordun. Sözde, okumuş bir kızolacaksın. (Gözlerini tavana diker.) Bu sözleri unutamam artık; bütüngeleceğimi kararttın. Oysa, kitaplardan söz ederken sesin ne kadar farklıydı.

Uykusuz gecelerinde, düzenlisoluk alışlarıyla insana güven veren bir arkadaş kalır belki somyada.Karanlıkta görülmez; yalnız, varlığı duyulur. Belki uyanır da belirsizyakınmalarımı dinler. Karım beni bıraktı ya da ben evden ayrıldım: Bunabenzer bir durum. Sonunda bu gecekonduya düştüm. Gecekondu değilburası Hikmet, üç katlı ahşap bir ev. Peki Hüsamettin Albayım. İşte bu ahşapevimde, bir gece için de olsa, seni barındırıyorum; bir işe yaradığımıhissediyorum. Son zamanlarda neye yaradığımı pek bilemiyorum da. Belkiyarın sabah soğukta uyanmanın bir anlamı olur, sana çay pişirmek gibi.Ayaklarımın ucuna basarak yürürüm yataktan kalkınca. Tahtalar gıcırdar.Hayır, zamanla öğrenirim hangi tahtaların ses vermediğini. Sonra neyaparım? Uyanmadı, çayın hazırlandığından haberi yok diye sevinirim. Bütünhayatımı, en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hesapladığım iyiliklerinhayaliyle geçirdim albayım. Artık ne olacaksa olsun istiyorum.

Sokaklambasının ışığından yararlanarak sigara paketini buldu. Kibriti de hemenbulursam işler düzelir mi acaba? Neden olmasın? Olaylar arasındaki gerçekbağları bilmiyoruz ki; hiç olmazsa ben bilmiyorum. Bu kibrit bulma da, biryerde bir işe yarayabilir. Sigarasını yaktı; kibritin alevi, oldukça büyük bir yeriaydınlattı. Sigaranın ateşi daha küçük bir alanı aydınlatır; fakat sürekli biraydınlıktır bu. Kafasında da bir sigara yaktı; ilk yemeğin gecesini aydınlatmakistedi. Yatağa uzandı; yemek odasını, odada bulunan ve kısa bir süre içinakrabası olan ve artık hiç bir şeyi olmayan insanları düşündü. Benisevseydiniz, şimdi yanımda olurdunuz gene. Beni bir türlü bırakmazdınız:Vallahi bırakmayız seni Hikmet Bey oğlumuz, derdiniz. Vakit çok geç oldu, busaatten sonra vasıta da bulamazsın. Misafir odasında yatarsın; ara kapıyıaçarız, salondaki sobayı da söndürmeyiz. Gece yarısından sonra, tek başınayollara düşmeğe değer mi? Bir şeyler bulup söylerdiniz işte. Başucuma filtrelisigaralarınızdan koyardınız, bana kısa gelen bir pijama da bulurdunuz.Damat sevgisi, albayım, insan sevgisine oranla çok kısa sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir